KRZYSZTOF JABŁONOWSKI

Już tam nie wrócę

wernisaż 2018-06-12, godz 20:00 wystawa od 2018-06-13 , do 2018-07-19
kurator: Waldemar Zdrojewski

Galeria Obserwacja ul. Tarczyńska 3, Warszawa

Tytuł wystawy Krzysztofa Jabłonowskiego niepokoi niedopowiedzeniami: dokąd nie wróci autor? dlaczego? ....

Fotografia, otwierająca wystawę – poniewierające się trumny z symboliczną pustynią w tle – stan niepokoju jeszcze pogłębia.

Opowieść Krzysztofa Jabłonowskiego to zapis samotnej podróży do Egiptu, którą autor odbył ponad dekadę temu. Wysublimowane, zanurzone w ciszy kadry wprowadzają odbiorcę do świata, w którym czas wydaje się uśpiony – pomimo wszechobecnej, wydobytej przez autora erozji i destrukcji – a może właśnie dzięki niej. Odrębna, misternie skonstruowana przez Jabłonowskiego czasoprzestrzeń sprawia, że nieoczekiwanie Starożytny Egipt uchyla rąbka tajemnicy i pozwala być bliżej siebie.

Monumentalna panorama trzech piramid wbitych w chmury po mistrzowsku ukazuje oblicze cudu świata dzięki sile wykorzystanego przez autora medium – fotografii. Krzysztof Jabłonowski nie ulega pokusom projekt realizuje 'analogiem" – jak ortodoks aparat-negatyw-proces wywołania, każdy z tych etapów jest w rękach twórcy narzędziem, ale też zaprasza odbiorcę do intymnego zbliżenia z Egiptem.

W podróży, w którą zabiera nas Jabłonowski, możemy być wolni od krzyków handlarzy, nie doświadczać dotyków obcych rąk czy nieprzyjemnych zapachów – tego, co nierozłącznie związane jest z pobytem we współczesnym Egipcie. Autor przedstawia nam Egipt czysty. Wystawa „Już tam nie wrócę” to świadectwo, jaką siłę może mieć fotografia dokumentalna połączona z doświadczeniem życiowym i świadomością artystyczną twórcy.

Autor wystawy dziś nie mógłby już odbyć swojej samotnej wyprawy wzdłuż Nilu. Egipt, w wyniku zmiany sytuacji politycznej, Egipt stał się niedostępny niebezpieczny. Cykl „Już tam nie wrócę” okazał się zatrzymanym na negatywie śladem krótkiej chwili, gdy Egiptu uchylił zasłonę i pozwolił musnąć fotografowi światłoczułym materiałem.

Kurator Waldemar Zdrojewski

KRZYSZTOF JABŁONOWSKI

fotograf, grafik, profesor akademicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i doktor habilitowany sztuki filmowej w dziedzinie fotografii PWSFTiT w Łodzi; stypendysta Salisbury College of Art w UK (certyfikat PQE Professional Qualifying Examination z zakresu fotografii). Prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Uhonorowany nagrodą Rektora ASP w Warszawie za osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne w roku 2009.