Wydarzenie
2013-10-01

Eksperyment, improwizacja - spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem

E jak EKSPERYMENT

Eksperyment - słownik: próba, doświadczenie, badanie, test... Od siebie: ciekawość, niewiadoma, przygoda, ryzyko...
Eksperyment często bywa nakierowany na konkretny cel /badanie, test.../, ale też zdarzają się eksperymenty dla samej przyjemności eksperymentowania. Jedne i drugie doprowadzają niekiedy do odkryć, które zaskakują samego eksperymentatora.
Eksperymentują na ogół ludzie odważni.
Eksperyment często bywa motorem postępu. Jednak postęp może utrudniać eksperymentowanie, bowiem rozwija automatyzację na wszystkich polach, a ta zwalnia nas z potrzeby eksperymentowania.
Efektem eksperymentowania jest też fotografia, rozumiana jako metoda rejestrowania obrazu rzeczywistego. Kolejne eksperymenty pozwoliły ożywić zdjęcia i stworzyły kino.
Eksperymentowanie w obrębie fotografii, eksperymentowanie na różnych poziomach, czyni ją atrakcyjną od momentu wynalazku Niepca, teraz, i długo jeszcze.
Eadweard Muybridge to najciekawszy dla mnie eksperymentator w fotografii dziewiętnastego wieku.
Eskalacja fotografii dokumentalnej, co przerodziło się w modę początku XXI wieku, degraduje eksperymentowanie. Chwilowo.
Andrzej Świetlik 18/09/2013

Andrzej Świetlik znany jest przede wszystkim z twórczości fotograficznej, filmu eksperymentalnego, happeningów i performance. Jest jednym z założycieli grupy Łódź Kaliska, określanej jako „awangardowo-anarchistyczna“, „obnażająca absurdy“, „prześmiewcza“, a także współtwórcą Galerii Bezdomnej. Zajmuje się fotografią portretową i kreacyjną, reklamową, użytkową, prasową, jest autorem dokumentów i fotoreportaży. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Portrety świetliste”, „Ciszej Nieco”, „Jak dzieci”, „Bajki”, ostatnio – wciąż do zobaczenia w „Obserwacji“ – „Błękitny Świetlik“). 

Galeria Obserwacja
Tarczyńska 3/9
02-025 WarszawaGaleria czynna jest podczas trwania wystaw
od wtorku do piątku w godz. 14-18.

W przypadku braku ekspozycji
prosimy o kontakt:

+48 501 690 396

galeriaobserwacja@wp.pl

Facebook