Galeria "Obserwacja" to miejsce spotkań klasyków i nowych twórców.

To egalitarna przestrzeń dialogu, w którym głos zabierają najbardziej interesujące postaci polskiej sceny dokumentu i sztuki fotograficznej. W trakcie dotychczasowej działalności galeria zaprezentowała szereg twórców:

Robert Gajda,Zdzisław PacholskiChris Niedenthal,  Andrzej Świetlik, Michał JelińskiMichał WasążnikJacek Fota, Adrian WykrotaGilles Elie Cohen, Tadeusz Rolke, Małgorzata Mikołajczyk, dr. hab. Krzysztof Jabłonowski, Waldemar Zdrojewski, Wojtek Kukuczka.

Oprócz działalności wystawienniczej "Obserwacja" bierze udział w realizacji projektów dokumentalnych, łączących literaturę i fotografię. W 2013 roku wydany został album "Dlaczego Łuków?", a rok później powstał album pt. "Tarczyńska. Komunikacja miejska nie kursuje". W galerii odbywają się również warsztaty fotografii oraz wykłady. Prowadzone przez uznanych twórców stają się przestrzenią spotkania mistrza i ucznia.

Ważną częścią "Obserwacji" jest również działalność archiwizacyjna. W zbiorach galerii znajduje się m.in. bogata kolekcja fotografii znakomitego twórcy – Jana Styczyńskiego. Przygotowany przez "Obserwację" cykl "Wisła" został zaprezentowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach wystawy "W sercu kraju". Obecnie galeria użyczyła z prywatnych zbiorów kolekcje do prezentacji w projekcie MSN "Warszawa w budowie", pracownie mistrzów.