Galeria Obserwacja

<< powrót

JACEK FOTA

Vacant Florida

wernisaż 13.05.2014, godz. 19:05
wystawa od 13.05.2014 do 18.06.2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3, Warszawa

Dom na przedmieściu jest północnoamerykańską ikoną. Ikoną, która reprezentuje dobrobyt, rodzinę oraz sukces - tak zwany "American Dream". Każdy marzy o posiadaniu basenu, pięknej kuchni, eleganckiego salonu, czy pokoju dla gości, którzy nigdy nie przyjadą. Właściciele tych jednorodzinnych rezydencji często odmalowują pokoje dziecięce na krzykliwe kolory, kupują najmodniejsze meble i gadżety, a potem, kiedy w pośpiechu wyprowadzają się, zostawiają wszystko za sobą, ponieważ te przedmioty nigdy nie miały dla nich tak naprawdę większego znaczenia.

Projekt przedstawia w bardzo ciekawy sposób dramatyczne konsekwencje nieustannego dążenia do urzeczywistnienia "American Dream". Ludzie w pościgu za dobrobytem często zaciągali kredyty, które przerastały ich możliwości finansowe. Pożyczone pieniądze bardzo łatwo wydawali, a kiedy w 2008 roku doszło do załamania na rynku, to najczęściej kończyło się to utratą całego majątku.

Blair Dewan

W 2012 roku oszacowano, ze na Florydzie znajduje się ponad 90 tysięcy opuszczonych rezydencji - "foreclosure". To ekonomiczne zjawisko bardzo mnie zainteresowało i w drugiej połowie czerwca 2012 roku przybyłem na Florydę z zamiarem zrealizowania projektu fotograficznego. Na przestrzeni czterech tygodni znalazłem i przeszukałem wiele różnych posesji - od małych domków jednorodzinnych po wielkie rezydencje. Skala zjawiska jest ogromna, niemal codziennie odwiedzałem po kilkadziesiąt domów. Jednego dnia znalazłem się na ulicy na przedmieściu Cape Coral, która była niemal całkowicie pusta. Tylko w jednym domu mieszkali lokatorzy.

Jacek Fota