Galeria Obserwacja

<< powrót

JAN STYCZYŃSKI

Mistrzowie

wernisaż 26.09.2018 , godz. 20:00 wystawa od 27.09.2018 do 7.11.2018 kuratorzy: dr Paulina Orłowska, Waldemar Zdrojewski

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3, Warszawa

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warszawska Galeria Obserwacja zaprasza na wystawę wybitnego Polskiego fotografa Jana Styczyńskiego. Będziemy prezentować kolejną część jego twórczości. Wystawa „Mistrzowie”-Jan Styczyński fotografie, to prezentacja znakomitych mistrzów minionych czasów m. in. W. Broniewski, K. Dejmek, J.Grotowski, A. Hanuszkiewicz , T. Kantor , W. Lutosławski, K. Penderecki, K. Swinarski, J. Szajna, A. Wajda, K. Zanussi i inni. To znakomita okazja aby zbliżyć się do tych postaci ujętych w portrecie: przy pracy, czy też w domowym zaciszu oraz zobaczyć kunszt mistrza fotografii jakim był Jan Styczyński.

Mistrzowie każą się widzowi zapatrzeć w wybitne postaci. Zatrzymać. W niemniejszym stopniu są to jednak działania silnie autorskie, w których, jeśli nie pierwsze, to niezwykle ważne skrzypce gra – jakkolwiek pozory mogą mylić – sam Styczyński. To on „zaprasza” do Panteonu, to on nazywa Mistrzem tego właśnie, a nie innego twórcę. On też ze znawstwem ilustruje charakter polskiej kultury współczesnej, jej treściowe „bogactwo”, występującą w niej „łączności z tradycjami wielkiej sztuki narodowej” (dostrzegalną tyleż w filmach Wajdy, dziełach Broniewskiego, muzyce Pendereckiego czy inscenizacjach Dejmka), „brak parnasizmu” (dobrym przykładem może być Polska Szkoła Plakatu) czy tempo, z jakim polska kultura współczesna otrząsnęła się z wojennych zniszczeń.

dr Paulina Orłowska

Jan Styczyński (1917-1981)- jeden z czołowych polskich fotografów. Studiował na UniwersytecieStefana Batorego w Wilnie, członek AK, uczestnik powstania warszawskiego, odznaczonydwukrotnie Krzyżem Walecznych. Ostatnie trzy dekady swojego życia poświęcił wyłączniefotografii, od 1953 roku był członkiem ZPAF. Ma na koncie liczne wystawy, w tym m.in. wWarszawie (1957, 1959, 1960), Łodzi (1960, 1963), czy Belgradzie (1962). Sławę przyniosły muwydawane od końca lat 50. albumy fotograficzne z przedstawieniami zwierząt, z czego najbardziejznane to „Koty” (1960, Wyd. Sport i Turystyka). W późniejszym okresie fotografował Warszawę(m.in. „Wędrówki po Warszawie”, 1970, Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia), wydał teżalbumy „Wisła- opowieść o rzece” (1973, Wyd. Interpress), „Ludzie areny” (1975, Wyd.Interpress). W 1975 roku ukazał się album „Twórca i dzieło”(Wyd. Interpress), będącypierwowzorem dla aktualnej wystawy.

Wystawa powstawała równolegle z wydanym przez galerię katalogiem fotografii o tym samym tytule.