Galeria "Obserwacja" to miejsce spotkań klasyków i nowych twórców.

To egalitarna przestrzeń dialogu, w którym głos zabierają najbardziej interesujące postaci polskiej sceny dokumentu i sztuki fotograficznej. W trakcie dotychczasowej działalności galeria zaprezentowała szereg twórców:

Robert Gajda,Zdzisław PacholskiChris Niedenthal,  Andrzej Świetlik, Michał JelińskiMichał WasążnikJacek Fota, Adrian WykrotaGilles Elie Cohen, Tadeusz Rolke, Małgorzata Mikołajczyk, dr. hab. Krzysztof Jabłonowski, Waldemar Zdrojewski.

Oprócz działalności wystawienniczej "Obserwacja" bierze udział w realizacji projektów dokumentalnych, łączących literaturę i fotografię. W 2013 roku wydany został album "Dlaczego Łuków?", a rok później powstał album pt. "Tarczyńska. Komunikacja miejska nie kursuje". W galerii odbywają się również warsztaty fotografii oraz wykłady. Prowadzone przez uznanych twórców stają się przestrzenią spotkania mistrza i ucznia.

Ważną częścią "Obserwacji" jest również działalność archiwizacyjna. W zbiorach galerii znajduje się m.in. bogata kolekcja fotografii znakomitego twórcy – Jana Styczyńskiego. Przygotowany przez "Obserwację" cykl "Wisła" został zaprezentowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach wystawy "W sercu kraju". Obecnie galeria użyczyła z prywatnych zbiorów kolekcje do prezentacji w projekcie MSN "Warszawa w budowie", pracownie mistrzów.