WYDARZENIA » 1.10.2013 - spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem

1 października Obserwacja zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem, będące jednocześnie nieoficjalnym finisażem wystawy "Błękitny Świetlik".

 

E jak EKSPERYMENT

Eksperyment - słownik: próba, doświadczenie, badanie, test... Od siebie: ciekawość, niewiadoma, przygoda, ryzyko...

Eksperyment często bywa nakierowany na konkretny cel /badanie, test.../, ale też zdarzają się eksperymenty dla samej przyjemności eksperymentowania. Jedne i drugie doprowadzają niekiedy do odkryć, które zaskakują samego eksperymentatora.

Eksperymentują na ogół ludzie odważni.

Eksperyment często bywa motorem postępu. Jednak postęp może utrudniać eksperymentowanie, bowiem rozwija automatyzację na wszystkich polach, a ta zwalnia nas z potrzeby eksperymentowania.

Efektem eksperymentowania jest też fotografia, rozumiana jako metoda rejestrowania obrazu rzeczywistego. Kolejne eksperymenty pozwoliły ożywić zdjęcia i stworzyły kino.

Eksperymentowanie w obrębie fotografii, eksperymentowanie na różnych poziomach, czyni ją atrakcyjną od momentu wynalazku Niepca, teraz, i długo jeszcze.

Eadweard Muybridge to najciekawszy dla mnie eksperymentator w fotografii dziewiętnastego wieku.

Eskalacja fotografii dokumentalnej, co przerodziło się w modę początku XXI wieku, degraduje eksperymentowanie. Chwilowo.

Andrzej Świetlik 18/09/2013